Situace, kdy pneumatiky ohrožují vaši bezpečnost

Odpovědět
admin
Administrátor
Příspěvky: 107
Registrován: pát 05. lis 2010 15:20:39
Kontaktovat uživatele:

Situace, kdy pneumatiky ohrožují vaši bezpečnost

Příspěvek od admin »

Situace, kdy pneumatiky ohrožují vaši bezpečnost
Rizik spojených se špatnými pneumatikami je hned několik. Některá z nich mají vliv na životnost pneumatik, jiná dokonce mohou ohrozit bezpečnost řidiče i jeho spolucestujících a vyžadují neodkladnou návštěvu pneuservisu a výměnu pneumatik. Pojďme si tedy čtyři nejčastější situace rozebrat důkladněji!

1. Špatně nahuštěné pneumatiky
Snad nejčastějším prohřeškem jsou špatně nahuštěné pneumatiky. Mnoho řidičů tuto situaci zcela nepochopitelně podceňuje, přitom pravidelná kontrola nahuštění pneumatik by měla být samozřejmostí. Špatně nahuštěné pneumatiky zhoršují jízdní vlastnosti vozidla a ohrožují bezpečnost. A co více, špatně nahuštěné pneumatiky mají za následek vyšší spotřebu paliva, a tedy i zvýšení celkových nákladů na provoz vozidla.

2. Neodpovídající hloubka dezénu
Právě nyní, v období nenadálých bouřek a lijáků, ohrožuje bezpečnost silničního provozu jev zvaný aquaplaning, tedy ztráta přilnavosti. Na přilnavost pneumatiky má vliv rychlá jízda a množství vody, ale velkou roli zde hraje i hloubka dezénu pneumatiky. Při nedostatečné hloubce dezénu voda není odváděna pryč, takže mezi vozovkou a pneumatikou souvislá vzniká vrstva. Jistě, nové pneumatiky nejsou zrovna levnou záležitostí, ale bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Pravdou je, že ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody představuje velké nebezpečí nejen pro začínající, ale i pro velmi zkušené řidiče.

3. Působení přímého světla na pneumatiky
Dlouhodobé vystavování pneumatik přímému slunečnímu světlu není žádoucí. Působení tepla a také UV záření zkracuje životnost pneumatiky a značně urychluje proces stárnutí. Navíc může dojít ke změně hustoty vzduchu v pneumatice, což opět zhoršuje jízdní vlastnosti a také zapříčiňuje vyšší spotřebu pohonných hmot.

4. Špatné vyvážení kol
Tento nedostatek související s pneumatikami neskýtá na první pohled velké riziko, ale z dlouhodobého hlediska se může na stavu pneumatik neblaze podepsat. Špatné vyvážení kol má totiž zásadní vliv na nerovnoměrné opotřebení pneumatik, což může ve výsledku znamenat jejich častější výměnu, která z finančního hlediska dalece předčí náklady na vyvážení kol.

Je důležitá kontrola pneumatik v pneuservisu? Nepochybně ano. Letmým pohledem mnohdy neodhalíme závady na pneumatikách, které mohou nejen zhoršit jízdní vlastnosti, ale také snížit naši bezpečnost. Poznat i počínající problémy by měl zkušený automechanik při běžné kontrole. A rozhodně nemusíte do pneuservisu jen kvůli pneumatikám. Jejich kontrola by měla být samozřejmostí při jejich přezutí v pneuservisu.
Pamatujte na to, že pneumatiky si zaslouží zvýšenou pozornost a pravidelné kontroly, neboť jejich stav má zásadní vliv na bezpečnost jízdy!
Přílohy
pneumatiky.jpg
pneumatiky.jpg (9.79 KiB) Zobrazeno 6752 x

Odpovědět